Jaunākā modeļa kults

Jaunākā modeļa kults

Vai esi manījis – sabiedrībā vairojas dīvaini kulti! Piemēri? Patērētāju kultsKosmopolītisma kultsIndividualitātes kults… Bēdīgās sekas – katra šāda  jauna tendence “izspiež” kādu tradicionālu vērtību… Un šādā kontekstā es gribētu minēt Jaunākā modeļa kultu.

Ir daudzas jomas, kurās produktu, modes un tehnoloģiju attīstība ir ļoti strauja. Nešķiet pārsteidzoši, ja ļaudis skrien pēc “svaigākajiem” žurnāliem, sezonas apģērbiem vai modernākiem auto. Dīvaināk kļūst vērot, ka Jaunākā modeļa kults, ielauzies zinību lauciņā, liek noniecināt iepriekšējo paaudžu atklāto un sakārtoto.

Nesen ar kādu studentu sanāca stīvēšanās par manis mācīta kursa saturu. Domājām par avotu, kurš labāk sistematizētu viņa Internetā atrastās aktualitātes. Saruna risinājās gludi, līdz mirklim, kad pieminēju, ka ieteiktās grāmatas pamats ir apkopots pirms pāris desmitgadēm. Izdzirdot šo, studenta sejai pārskrēja šaubu ēna, entuziasms izplēnēja, bet sekojušo elektronisko saraksti piesātināja šaubas par gandrīz katru apgalvojumu, kas saistīts ar tēmu. Pretī tika likti acīgi atlasīti izņēmumi, kuri par klasiskiem atzītos principus it kā apgāžot. Elektroniskā strīda kulminācijā lasīju apgalvojumu, ka “vecie modeļi vairs nerullē“.

Students acīmredzami vēlējās savu laiku veltīt blogos nesen aprakstītu izņēmumu apguvei. Šādam diskusijas pavērsienam nebiju sagatavots. Kā pamatot pūles, kas veltāmas disciplīnas pamatu kārtošanai, kuri “nelaimīgā kārtā” ir izpētīti senāk kā pirms dažiem mēnešiem? Atminējos joprojām aktuālo vēsturisko ķīniešu Kara mākslu un kristietības pamatu – Bībeli. Pārdomāju, kādēļ joprojām mācāmies latīņu un grieķu valodu? Un kāpēc glabājam Dainu skapi?

Tas sasaucas ar stāstu par Rīgas Tehniskās universitātes doktorantiem, kuri ar relativitātes teorijas palīdzību pierādīja, ka “2 x 2” var būt jebkura vērtība, arī “5”. Velkot paralēles, manam studentam šķita, ka aktuāli būtu studēt relativitātes teorijas nesen atklātus pielietojumus, bet reizrēķinu var nemācīties – izņēmumi pierādot, ka “vecie modeļi vairs nerullē”…

Sākumā man šķita, ka konkrētais students ir vai nu īpaši neattapīgs, vai ietiepīgs kādā sevišķi smagā formā. Bet tad atminējos sabiedrības tieksmi pēc “modernā” un Jaunākā modeļa kultu… Vai gan ir iemesls brīnīties, ka grāmatas, kuru saturs ir senāks par pusgadu, “vairs nerullē”?…

Šīs situācijas saistībā interesants šķita Mārča Auziņa Twitter profilā pamanīts jauks relativitātes teorijas skaidrojums. Un teorijas būtībā nekas nav mainījies, pat ja video nav tapis šogad…

Turpinājums:

Nezinu, kā citi, bet es joprojām ticu, ka “2 x 2” ir “4”.

 • Vai esi piedzīvojis, ka Jaunākā modeļa kults liek nenovērtēt jēgpilnu mantojumu?
 • Kur, Tavuprāt, meklējams līdzsvars starp pamatiem un  attīstību?

22 comments

Miķelis

Latvijā, manuprāt, ir zināma vēlme varbūt arī atšķirties no iepriekšējām paaudzēm, arī tehnoloģiju jautājumos. Man tāds priekšstats radies, ka vecāki cilvēki (par mani :), aptuveni 35+) modernas tehnoloģijas uztver krietni spēcīgāk. Ja radinieks sākumā lietoja Nokia(pieņemot kā vienkāršu telefonu, viegli lietot), tad pēc zināmiem tehnoloģiskajiem brīnumiem, viņš pārgāja uz HTC, un pāriet ik 1 vai 1,5 gadu uz jaunāku modeli. Šaubos vai viņš izmanto iespējas uz funkcijas, bet “step forward” vai “new generation” sajūta ir manāma.

Ģimenes pajukšanas, šķiršanās iemesli galvenokārt ir Cilvēka vājums – iekāre, impulsivitāte un daudzas citas īpašības, kas pastāvējušas vienmēr un visdrīzāk arī pastāvēs.
Jauku dienu! 🙂

Karlis

Turpinot komentāru diskusiju par cilvēciskajām vājībām, tiesu spriedumiem un laulībām – man aizdomas, ka daudzas laulības tiek ne vien izšķirtas, bet arī slēgtas nevis dēļ mīlestības, bet gan dēļ cilvēciskajām vājībām, ne? 🙂

  Students

  Un “Jaunākā modeļa kults” šai jomā ir stipri izteikts. Vai gribi teikt, ka vecie modeļi un moduļi rullē?

   Karlis

   Ui… Attiecību, modes un pievilcīguma jautājumos “Jaunākā modeļa kults” ir ūber-izteikts!
   Un šī arī ir joma, kur šis kults varētu būt gandrīz vai vismaldinošākais.
   Vismaz tā šķiet man. 🙂

    Students

    Tas nav maldinošs. Tas ir fakts.

    Sākotnējā modelī ir iespēja veikt izmaiņas. Tomēr tās netiek veiktas, jo “klients” vēl joprojām tic “prinča baltā zirgā” iespējamībai.

    Tad varbūt uzraksti rakstu par ” modeļu un moduļu kultu”? Tas ir VISMAZ tik pat bieži sastopams.

     Karlis

     Neesmu pārliecināts, ka precīzi noķēru nianses. Kādā ziņā sākotnējā modelī ir iespējams veikt izmaiņas? Un kā tieši tās ir saistītas ar “zirgā jājēju”?

     Un… Par “Modeļu kultu” – to es vēl saprastu (tiešām varētu būt laba viela rakstiņam). Bet kas ir “Moduļu kults”? 🙂
     Varbūt par šo uzrakstīt varētu Tu?
     (Šajā blogā vieta tiek plānota arī vies-autoriem…) 🙂

      Students

      Kamēr kāds tic, ka modeļi rullē – tikmēr tie eksistē un tiek pielūgti. Pat ja vairs nedarbojas.

      Palasies semināru un konsultantu piedavājumos! :)) Izskatās, moduļu uzvaras gājiens ir sācies!!

Normunds

Sveiks, Kārli!
Izvēloties kaut ko, pa lielam rullē 2 piegājieni: To, ko vienmēr vai Kaut ko citu.
Šī brīža strauji mainošajā trgus situācijā, kad vecie likumi lielākoties nestrādā (šādu es nesen, liekas te pat biznesam.lv rādītā vebināra, dzirdēju krīzes definīciju), daudzi ir tendēti meklēt ko jaunu – un viņiem ir taisnība.
Vienīgi daži piemirst, ka Meistars ir tas, kurš zina likumsakarības, tās neievēro un vienmēr gūst rezultātus.
Toties tas, kurš nezina likumsakarības un tās neievēro – tiek dēvēts par Iesācēju. Un rezultātus gūst tikai dažreiz.

Zelma

Es to visu vērtēju no pragmatisma viedokļa. Jā, ir zināmi tādi eksemplāri, kam vienmēr vajag kaut ko jaunāku un [iedomāti] labāku.

Manā gadījumā tas bija konflikts par sadzīvei nepieciešamo tehniku. Manuprāt, vienkāršiem un praktiskiem nolūkiem der modelis, kas izpilda prasības A, B un C, savukārt otrs cilvēks uzskatīja, ka viss, kas nav ”jaunākās paaudzes”, ir neglābjami novecojis un nederīgs. Tas nekas, ka ”fīčas” D, E, F – Z vispār netiktu lietotas, pietiekot ar šo ”potenciālu” un apzināšanos, ko tas spēj.

Es joprojām pieturos pie vienkāršiem un pragmatiskiem apsvērumiem un arī, piemēram, mobilo tālruni izvēlos pēc principa – lai var sms nosūtīt, uzstādīt modinātāju, rakstīt plānotājā un piezvanīt, jo citas opcijas vienkārši neizmantoju un neizmantotu.

Tik tiešām nekad neesmu izpratusi ”jauno lietu kultu” ne tehnikas (viss atkarīgs no reālām vajadzībām), ne vērtību ziņā. Manuprāt, patērētājam ir jāprot apstāties pie kaut kā, kas tajā brīdī pietiekami labi apmierina izvirzītās prasības ar nelielu skatu uz nākotni – lai attiecīgais produkts derētu un ”sevi attaisnotu” vēl kādu saprātīgu laiku nākotnē.

Pašlaik briest līdzīgs interešu konflikts ar jaunas automašīnas izvēli. Esmu atradusi vienu ļoti piemērotu un vienkāršu variantu, kas pilnībā apmierina manas vajadzības un prasības, taču otrs cilvēks nespēj apstāties, meklē, meklē un meklē vēl ”kaut ko”. Tas nekas, ka esmu pateikusi – es ņemšu šo.

Nu lūk, skatos un brīnos, kādēļ cilvēks nespēj piepildīt savu brīvo laiku ar citām nodarbēm, bet tērē to bezjēdzīgos ”kaut kā labāka” meklējumos… 🙂

  Karlis

  Piebilstot Zelmas ierakstam par tehniku, tās attīstību un izvēlēm…
  Televīzijas operatoram mainot kanālu frekvences, nācās doties palīgā vecmammai vēl vienu reizi pārkārtot programmas. Un ziniet – apstulbu!

  Kādreiz TV kastei apakšā bija viegli atrodami kloķi, kurus varēja grozīt vienā vai otrā virzienā. Tagad ir divas pultis, skrejošās slejas, 2/3 apzīmējumu angliski. Mirkli demonstrējis “try & fail” iemaņas, uzvarēju tos aparātus. Bet kā lai šo sakārto, piemēram, 87 gadus vecs cilvēks? Un ko dara pensionāri, kuriem viena zvana attālumā nav mazbērnu?

  Pētot to “jaunāko tehniku”, goda vārds, gribējās atpakaļ melnbaltās kastes ar mehānisku programmu kloķi un vienu skaļuma regulētāju.

Vigants

… un vēl – varbūt izlasi Frīdmana grāmatu “The world is flat” … 🙂 Tur modernā ekonomika izskaidrota pavisam no citas perspektīvas.

  Karlis

  Šķiet, tā grāmata pat mājās ir. Bet nav sanācis laiks izlasīt… Kauns pašam!…
  Šis atgādinājums varētu kalpot par pamudinājumu tomēr to izdarīt!

Vigants

Katrai teorijai ir jāuzdod kritiskie jautājumi (arī relativitātes teorija var izrādīties nepatiesa)…
Marks ticēja, ka katras preces vienība ir kaut kāds darba ieguldījums, kas savukārt nosaka preces vērtību attiecībā pret citām precēm… Tas bija patiess līdz mūsdienu laikmetam, kad parādījās autortiesības, patenti un programmatūras, jeb preces, kuras tiek saražotas vienreiz, bet var tikt pārdotas neskaitāmu daudzumu reižu.
Līdzigi ir ar mārketingu, pārdošanu un tamlīdzīgi – amazone.com pierāda, ka internets var radīt pietiekami lielu platformu, lai mainītu B2C modeli uz tādu kur klients pats pērk, bet bizness tikai piegādā. … es teiktu – mainās biznesa modelis no piedāvājums -> pieprasījums uz ‘Pieprasījums -> Piedāvājums jeb C(from)B.

Students

Protams, šeit jāņem vērā, ka šī ir pasniedzēja personiskā interpretācija.

Studenta viedoklis: Modeļi ir labi, ja vien tos regulāri apšauba, lai pārbaudītu, vai tie vēl joprojām ir tie paši un vai darbojās tā pat kā pirms 50 gadiem. Ja modeļi tiek pieņemti par vienīgo eksistējošo patiesību, kuru apstrīdēt nedrīks tapēc, ka nedrīkst…
Kaut kā atgādina PSRS izglītības sistēmu.

  Karlis

  Modeļi ir jāpārbauda ik dienas, nevis reizi 50 gados! Kāds klasiķis (neatradu autoru) teicis, ka atziņas par patiesām vajag pieņemt vien tad, kad par to nav ne mazāko šaubu.

  Palasoties antīko domātāju atziņas, mans secinājums: cilvēka būtība un uztvere beidzamo 2000 gadu laikā pamatos īsti mainījusies nav. Mainījusies ir informācijas telpa ap mums, ikdienas aktualitātes, apkārtējo norišu temps un, līdzās antīkajām atziņām, klāt ir nākušas daudzas jaunas. Bet izmaiņas cilvēka būtībā, dabā un uztverē kopš senajiem helēņiem es sazīmējis neesmu.

  Man padomā ir raksts par cilvēka gadsimtos nemainīgo būtību. Varam kopīgi padomāt – kas ir cilvēka būtības un uztveres lietas, kuras pāri gadsimtiem ir nemainīgas? Mana sākuma liste:
  – Cilvēku slinkums;
  – Cilvēku konservatīvisms un inerce;
  – Cilvēku vēlme pēc uzlabojumiem (un gaidas, ka tos nesīs kāds cits);
  – Cilvēku tendence savās problēmās vainot apkārtējos;
  – Cilvēku “šausmas par jauno paaudzi”;
  – Cilvēku gaidas pēc “maizes un izpriecām”

  Tomēr dažas jaunas lietas parādās, piemēram, “Jaunākā modeļa kults”.

  – Tavuprāt, kas ir lietas cilvēka būtībā, kuras nemainās?
  – Tavuprāt, kas ir nesenas parādības cilvēku būtībā?

   Students

   Palasi Bībeles nāves grēku sarakstu. Ar to varētu pietikt.
   Viens no grēkiem: “Augstprātība” kļūst aiz vien aktuālāks.

    Karlis

    Interesanta doma! Pieļauju, ka ar Bībeles grēku apcerēšanu varētu varētu pietikt dažiem dučiem ierakstu.
    Nez – ir vēl kaut kur apkopotas cilvēku vājības un grēki?

     Students

     Pieļauju, ka tiesu lēmumi arī varētu būt izsmeļošs informācijas avots par cilvēku vājībām.

      Karlis

      Labs avots – pilnīgi noteikti! Bet lai tur dabūtu ārā kādu esenci, tur ir baigi pamatīgi jāpēta un jārakājas…

       Students

       Kas meklē, tas atrod.

       Iesakumam, varētu pietikt ar laulību šķiršanas tiesu sēžu protokoliem un lēmumiem. Runā, ka daļai no laulību, šķiršanās iemesls esot vienas vai abu pušu vājības.
       Gan jau www var atrast statistiku par biežāk minētajiem šķiršanās iemesliem!

        Karlis

        Pieļauju, ka vairums laulību šķiršanu notiek dēļ cilvēka vājībām.

        Bet tiesas nolēmumos jau to neraksta. Oficiāli tas saucas – raksturu nesaderība! 🙂

         Students

         Varbūt?! Nezinu! Trūkst personiskās pieredzes vai/un zinašanas par standarta modeli tradicionalam šķiršanas procesam.
         Par to ir lasīts tikai žurnālos:))

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *