Jaunākā modeļa kults
Vai esi manījis – sabiedrībā vairojas dīvaini kulti! Piemēri? Patērētāju kults… Kosmopolītisma kults… Individualitātes kults… Bēdīgās sekas – katra šāda jauna tendence “izspiež” kādu tradicionālu vērtību… Un šādā kontekstā es gribētu minēt Jaunākā modeļa kultu.
Ir daudzas jomas, kurās produktu, modes un tehnoloģiju attīstība ir ļoti strauja. Nešķiet pārsteidzoši, ja ļaudis skrien pēc “svaigākajiem” žurnāliem, sezonas apģērbiem vai modernākiem auto. Dīvaināk kļūst vērot, ka Jaunākā modeļa kults, ielauzies zinību lauciņā, liek noniecināt iepriekšējo paaudžu atklāto un sakārtoto.
Nesen ar kādu studentu sanāca stīvēšanās par manis mācīta kursa saturu. Domājām par avotu, kurš labāk sistematizētu viņa Internetā atrastās aktualitātes. Saruna risinājās gludi, līdz mirklim, kad pieminēju, ka ieteiktās grāmatas pamats ir apkopots pirms pāris desmitgadēm. Izdzirdot šo, studenta sejai pārskrēja šaubu ēna, entuziasms izplēnēja, bet sekojušo elektronisko saraksti piesātināja šaubas par gandrīz katru apgalvojumu, kas saistīts ar tēmu. Pretī tika likti acīgi atlasīti izņēmumi, kuri par klasiskiem atzītos principus it kā apgāžot. Elektroniskā strīda kulminācijā lasīju apgalvojumu, ka “vecie modeļi vairs nerullē“.
Students acīmredzami vēlējās savu laiku veltīt blogos nesen aprakstītu izņēmumu apguvei. Šādam diskusijas pavērsienam nebiju sagatavots. Kā pamatot pūles, kas veltāmas disciplīnas pamatu kārtošanai, kuri “nelaimīgā kārtā” ir izpētīti senāk kā pirms dažiem mēnešiem? Atminējos joprojām aktuālo vēsturisko ķīniešu Kara mākslu un kristietības pamatu – Bībeli. Pārdomāju, kādēļ joprojām mācāmies latīņu un grieķu valodu? Un kāpēc glabājam Dainu skapi?
Tas sasaucas ar stāstu par Rīgas Tehniskās universitātes doktorantiem, kuri ar relativitātes teorijas palīdzību pierādīja, ka “2 x 2” var būt jebkura vērtība, arī “5”. Velkot paralēles, manam studentam šķita, ka aktuāli būtu studēt relativitātes teorijas nesen atklātus pielietojumus, bet reizrēķinu var nemācīties – izņēmumi pierādot, ka “vecie modeļi vairs nerullē”…
Sākumā man šķita, ka konkrētais students ir vai nu īpaši neattapīgs, vai ietiepīgs kādā sevišķi smagā formā. Bet tad atminējos sabiedrības tieksmi pēc “modernā” un Jaunākā modeļa kultu… Vai gan ir iemesls brīnīties, ka grāmatas, kuru saturs ir senāks par pusgadu, “vairs nerullē”?…
Šīs situācijas saistībā interesants šķita Mārča Auziņa Twitter profilā pamanīts jauks relativitātes teorijas skaidrojums. Un teorijas būtībā nekas nav mainījies, pat ja video nav tapis šogad…
Turpinājums:
Nezinu, kā citi, bet es joprojām ticu, ka “2 x 2” ir “4”.
- Vai esi piedzīvojis, ka Jaunākā modeļa kults liek nenovērtēt jēgpilnu mantojumu?
- Kur, Tavuprāt, meklējams līdzsvars starp pamatiem un attīstību?
Miķelis
Latvijā, manuprāt, ir zināma vēlme varbūt arī atšķirties no iepriekšējām paaudzēm, arī tehnoloģiju jautājumos. Man tāds priekšstats radies, ka vecāki cilvēki (par mani :), aptuveni 35+) modernas tehnoloģijas uztver krietni spēcīgāk. Ja radinieks sākumā lietoja Nokia(pieņemot kā vienkāršu telefonu, viegli lietot), tad pēc zināmiem tehnoloģiskajiem brīnumiem, viņš pārgāja uz HTC, un pāriet ik 1 vai 1,5 gadu uz jaunāku modeli. Šaubos vai viņš izmanto iespējas uz funkcijas, bet “step forward” vai “new generation” sajūta ir manāma.
Ģimenes pajukšanas, šķiršanās iemesli galvenokārt ir Cilvēka vājums – iekāre, impulsivitāte un daudzas citas īpašības, kas pastāvējušas vienmēr un visdrīzāk arī pastāvēs.
Jauku dienu! 🙂