Kas ir un kas nav mērķis?
Populārā kultūra aicina izvirzīt mērķus, kuriem esot jābūt mērāmiem, ambicioziem un vēl nez kādiem. Bet vai ar mērāmajiem mērķiem pietiek, lai cilvēki harmoniski attīstītos?
Pirms kāda laika biju seminārā, kura tēma – mērķu apzināšana. Seminārs labi pārdomāts, vadītājs ārzemēs populārs, dalības maksa – augstākā, kādu Latvijā esmu maksājis… Arī tēma latviešiem aktuāla: mūsu dzīvesziņas ietvaros ir piedienīgi paust vēlmi strādāt, bet paust vēlmi ko sasniegt – tas tiek uzskatīts par nelāgu toni. Tad nu caur aicinājumu identificēt, verbalizēt un skaļi paust savus, vēlams, ambiciozos mērķus, dalībnieki tika dakterēti no tā, ko es saucu par latvisko pieticību. Jēdzīgi, vai ne?
Bet tad sekoja jocīgākais. Semināra dalībnieki – gudri, sabiedrībā zināmi un profesionāli ļaudis (dalības maksa bija efektīvs atlases mehānisms) – runāja par saviem mērķiem, kuri bija…. Kā lai to pienācīgi pārstāsta?… “Pabeigt maģistra darbu”, “izpildīt pārdošanas plānu”, “uzlikt mājai jumtu”, “nopirkt jaunu auto”…
Jautāsiet – kur problēma? Biznesa domātājs Umārs Haks (Umair Haque) savā Twitter šo problēmu definē 140 zīmēs:
Vairums “darbu” sarakstu patiesībā uzskaita, ko vēlamies “iegūt”. Ja vēlies sasniegt ko būtisku, koncentrējies uz to, kas vēlies “būt”.
Most “to do” lists are actually “to have” lists in disguise. To get serious about accomplishment, try making a “to be” list instead.
Arī pieminētajā seminārā dalībnieki verbalizēja “piederēšanas” vēlmes. Ko viņi būs guvuši, kas viņus virzīs uz priekšu, kad būs pabeigti maģistra darbi, izpildīti pārdošanas plāni un nopirkti jaunie auto? Vai šie atskaites punkti maz būtu saucami par mērķiem?
Kā vajadzētu savādāk? Mans ierosinājums – domāt par to, ko mēs vēlētos spēt, mācēt un varēt. Citiem vārdiem, domāt par to, kas vēlamies “būt”!
Varbūt šī liste Tev varētu palīdzēt ieraudzīt savus “būšanas” mērķus.
- Vai esi sev apkārt manījis ļaudis un organizācijas ar jocīgiem mērķiem?
- Kāds vēlies “būt” Tu?
Sāc ar “Kāpēc?”! | Kārlis Apkalns
[…] runājām par efektīviem skaidrojumiem, jēgpilniem mērķiem, vai labklājība motivē panākumiem un jautājumiem, kuri palīdz atrast savas dzīves […]