Kas ir un kas nav mērķis?

Kas ir un kas nav mērķis?

Populārā kultūra aicina izvirzīt mērķus, kuriem esot jābūt mērāmiem, ambicioziem un vēl nez kādiem. Bet vai ar mērāmajiem mērķiem pietiek, lai cilvēki harmoniski attīstītos?

Pirms kāda laika biju seminārā, kura tēma – mērķu apzināšana. Seminārs labi pārdomāts, vadītājs ārzemēs populārs, dalības maksa – augstākā, kādu Latvijā esmu maksājis… Arī tēma latviešiem aktuāla: mūsu dzīvesziņas ietvaros ir piedienīgi  paust vēlmi strādāt, bet paust vēlmi ko sasniegt – tas tiek uzskatīts par nelāgu toni. Tad nu caur aicinājumu identificēt, verbalizēt un skaļi paust savus, vēlams, ambiciozos mērķus, dalībnieki tika dakterēti no tā, ko es saucu par latvisko pieticību. Jēdzīgi, vai ne?

Bet tad sekoja jocīgākais. Semināra dalībnieki – gudri, sabiedrībā zināmi un profesionāli ļaudis (dalības maksa bija efektīvs atlases mehānisms) – runāja par saviem mērķiem, kuri bija…. Kā lai to pienācīgi pārstāsta?… “Pabeigt maģistra darbu”, “izpildīt pārdošanas plānu”, “uzlikt mājai jumtu”, “nopirkt jaunu auto”…

Jautāsiet – kur problēma? Biznesa domātājs Umārs Haks (Umair Haque) savā Twitter šo problēmu definē 140 zīmēs:

Vairums “darbu” sarakstu patiesībā uzskaita, ko vēlamies “iegūt”. Ja vēlies sasniegt ko būtisku, koncentrējies uz to, kas vēlies “būt”.

Most “to do” lists are actually “to have” lists in disguise. To get serious about accomplishment, try making a “to be” list instead.

Arī pieminētajā seminārā dalībnieki verbalizēja “piederēšanas” vēlmes. Ko viņi būs guvuši, kas viņus virzīs uz priekšu, kad būs pabeigti maģistra darbi, izpildīti pārdošanas plāni un nopirkti jaunie auto? Vai šie atskaites punkti maz būtu saucami par mērķiem?

Kā vajadzētu savādāk? Mans ierosinājums – domāt par to, ko mēs vēlētos spēt, mācēt un varēt. Citiem vārdiem, domāt par to, kas vēlamies “būt”!

Varbūt šī liste Tev varētu palīdzēt ieraudzīt savus “būšanas” mērķus.

 • Vai esi sev apkārt manījis ļaudis un organizācijas ar jocīgiem mērķiem?
 • Kāds vēlies “būt” Tu?

Karlis

Website:

5 comments

Sāc ar “Kāpēc?”! | Kārlis Apkalns

[…] runājām par efektīviem skaidrojumiem, jēgpilniem mērķiem, vai labklājība motivē panākumiem un jautājumiem, kuri palīdz atrast savas dzīves […]

Kā atrast savu mērķi? | Kārlis Apkalns

[…] kāda laika runājām, kas ir un kas nav patiesi mērķi cilvēka dzīvē. Pieminējām, ka, pirms labklājības mērķu izvirzīšanas, kaut kur jābūt […]

Vigants

Kad es mācījos 10. klasē vidusskolā, tad dzīve man bija diezgan pieticīga. Reiz, kad es atbraucu uz Rīgu uz Matemātikas olimpiādi, tad es ar savām zināšanām sacentos ar 1.ģimnāzijas skolniekiem… man likās ka tiem nu gan ir iespējas. Toreiz es neko diži nesasniedzu (pat diplomu nenopelnīju), bet apbalvošanas ceremonijā uzvarētāji saņēma balvas no Microsoft un IBM. Tad es sev uzliku par dzīves mērķus:
1. gribu strādāt Microsoft vai IBM, jo tās kompānijas ir lielas un izturās pret darbiniekiem ļoti cilvēcīgi.
2. gribu būt cilvēks, kuru ciena… gūt atzinību ar saviem darbiem.
3. gribu pelnīt vismaz 200 Ls mēnesī (toreiz man tas likās ļoti daudz)

Tagad – 15 gadus vēlāk pa lielam viss ir noticis (strādā Microsoft un saņemu vairāk par 200 Ls… un šad tad manu viedokli uzklausa cilvēki) kā es biju cerējis… bet tagad ir jauni mērķi. Lielāki. Harmoniskāki. Nemateriāli. Bet tas nāk tikai ar gadiem un pieredzi.

Es uzskatu, ka neatkarīgi no tā kāds cilvēkam ir mērķis, svarīgi ir vēlme attīstīties lai sasniegtu to mērķi. Pat ja sasniedzot mērķi, tev liksies, ka nekas īpašs nav noticis, tad tu pats būsi mainījies uz labu. Lai sasniegtu mērķi tu būsi cīnījies pats ar sevi, savu slinkumu, nolemtību un pesimismu. Ja bezdarbnieks sapņo dabūt darbu, tad tas ir cēli un produktīvi. Ja miljonārs sapņo aizbraukt uz vientuļu salu un noslēgties no pasaules, tad arī tas ir cēli, jo viņam beidzot iestāsies sirdsmiers…. un laiku…. 🙂
Es teiktu tā – nav labu un sliktu mērķu. Ir mērķi, kas citiem šķiet pareizi un nepareizi, bet kas teica ka mērķu kritizētāji ir tie pareizie zinātāji?
Ieteiktu apskatīties šo video:
http://www.ted.com/talks/lang/eng/matthieu_ricard_on_the_habits_of_happiness.html

RueArchimede

Bloga apspriestajam, te ir viena prezentacija, kas stasta par lidzigo: http://www.slideshare.net/paulisakson/how-to-wander-with-purpose

  Karlis

  Sveiks, Raimond!

  Paul Isakson prezentāciju redzēju jau dažas dienas atpakaļ (iespējams, caur Tavu FB profilu).

  Kopumā jāpiekrīt – manas pārdomas iet līdzīgā virzienā, kā Paul prezentācija. Tiesa, Paul ir uzrakstījis tālāk un detalizētāk. Bet… Es par šo tēmu un šajā virzienā vēl turpināšu!

  Ja šķiet interesanti, paseko!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *