Kartupeļi un konfektes sociālajos medijos
Biznesa vidē pēdējā laikā populāra tēze – šobrīd varot īsināt mārketinga budžetus. Kāpēc tā? Reklāmai varot netērēties, jo sociālajos medijos „viss notiek par velti”. Kur te kartupeļi un kur – konfektes?
Cilvēkiem ir tendence dzirdēt tikai to, ko viņi vēlas dzirdēt vai arī – saklausīto interpretēt un kombinēt sev ērtā veidā. Kā tas izpaužas? Nu, piemēram…
Pārdevēja veikalā jautā knēvelim – Jānīt, vai tiešām esi pārliecināts, ka mamma lika nopirkt 300 gramus kartupeļu un 9 kilogramus konfekšu?
Smieklīgi? Pasmaidīt var! Un kopumā ir skaidrs, kā radusies situācija.
Līdzīgi kā Jānītim ļoti gribas daudz, daudz konfekšu, tā biznesa vadītājiem ir svarīgi atrast ekonomijas iespējas. Tā dēļ viņi saklausās ziņas par sociālajiem medijiem un ar tikpat nopietnām sejām kā Jānītim veido kartupeļu–konfekšu interpretācijas par iespējām taupīt.
Ir tiesa – sociālajos medijos ļaudis popularizē ziņas. Šo tendenci ilustrē Dekarta pārfrāzējums: „Es dalos, tātad es esmu.” Būtiskā nianse – ļaudis dalās ar sev aktuālām ziņām. Kādiem kritērijiem atbilstošu vēstījumu lietotāji uzskata par izplatāmu?
- ziņa ir aizraujoša, un priecāties par to vienam būtu muļķīgi
- saturs noderēja man, tas var noderēt arī apkārtējiem
- es jūtos acīgs un dāsns, šo iesakot
- man rūp autora idejas panākumi
- vēstījums var apkārtējos pasargāt no nepatikšanām
(Plašāks Seth Godin nosacījumu uzskaitījums atrodams te.)
Vai šiem kritērijiem atbilstoši vēstījumi sociālajiem medijiem rodas „par velti”? Reālistiskākā atbilde – NĒ! Ziņa, kura efektīvi izplatās, prasa krietni daudz uzmanības un, visbiežāk, arī nopietnus resursus.
Starp pirmajiem, kuri jau 2001. gadā saprata klientiem aktuāla vēstījuma spēku un tajā arī nopietni investēja, bija BMW America ar BMW Films – The Hire projektu. Daudzi apgalvo, ka projekts ir mainījis šī mirkļa izpratni par mārketinga komunikāciju.
Gluži nesens, rūpīgi izstrādāts un noteikti ne par velti tapis ir T-Mobile projekts Heathrow lidostā, kurš nedaudzās dienās ir jau sasniedzis miljonus skatījumu:
Latvijas risinājumu, kuri sekmētu ziņas izplatīšanu pašu lietotāju spēkiem tiešām efektīvi, ir maz. Aptaujājot nozares vietējās autoritātes, Latvijas piemēru klāsts bija pārsteidzoši īss. Tika minēta Tuborg alus ienākšana Latvijā, mediju aģentūras Inspired analītiķa rekrutācijas kampaņa www.nolauzklavinu.lv, jaunā Mini testi T/C Alfa un vēl tiešām nedaudzi citi.
Kamdēļ piemēru saraksts ir tik īss? Un kāds ir secinājums par kartupeļiem un konfektēm?
Sociālajos medijos sev aktuālas ziņas lietotāji tiešām izplata bez maksas. Taču tas nerada iespēju automātiski īsināt budžetus. Satura radīšanai ir vai nu jāvelta nopietni iekšējie resursi (Nolauz Kļaviņu), vai arī jāatrod pietiekami līdzekļi vēstījuma ārējai radīšanai (Mini & T/C Alfa).
Vēl paradoksāla atziņa – lai lietotāji zīmoliem vai kampaņām sāktu sekot un sociālajos medijos izplatītu vēstījumus par velti, pat 75% lietotāju iesākumā nepieciešams… … gluži tradicionāls apmaksātas reklāmas impulss.
9 kilogrami konfekšu un budžetu īsināšana te nu nekādi nesanāk. Dažos gadījumos efektīva sociālo mediju izmantošana var prasīt pat lielākas investīcijas. Šīs patiesības nedzirdēšana, iespējams, ir starp iemesliem, kamdēļ Latvijā tapušu, lietotāju aktīvi izplatītu vēstījumu ir tik maz.
- Ar kādiem vēstījumiem sociālajos medijos dalies Tu?
- Kas, Tavuprāt, ir Latvijā interesantākie lietotāju izplatīto vēstījumu piemēri?
alens
Gribēju autora un KI plašāku iztirzājumu arī par pieminēto Tuborg kampaņu. Lai gan dīvaini, ka nesavilkāt to kopā vēl ar nākamās nakts pasākumu Vecrīgā, kas pulcēja trendseterus.